Дракон (Лун) – символ Піднебесної Імперії, що займає особливе місце в міфології китайського народу. За легендою, це фантастична тварина мешкає у водоймищах (моря, річки, озера) і асоціюється з чоловічим началом Ян, які уособлюють сили добра і світла. Вважалося, що його поява на світ супроводжується різними природними катаклізмами, а розміри варіюють від одного до трьохсот метрів. Вік драконів міг становити до 1000 років. Китайці вірили, що вони здатні приймати людську подобу. Існує своєрідна класифікація цих незвичайних істот:
Інлун відповідає за прояви стихій.
Фуцалун оберігає скарби і скарби
Тяньлун мешкає в Небі.
Ділун – владика озер і морів.
Крім того, в залежності від кольору виділяли жовтих, чорних, зелених, білих і червоних драконів.
У Піднебесній Імперії це міфічна істота була символом імператорської влади: не випадково трон правителя називали «драконівським престолом».
Дракон уособлював собою мудрість, велич, прояв сил Всесвіту. За уявленнями давніх китайців, з його тіла виникло космічний простір.
Трактат «Лун Хен»
Ван Чун – дослідник ханьської епохи (1 століття до н.е.), який присвятив себе узагальненню знань стосовно драконів. У своєму трактаті «Лун Хен» філософ займає критичну позицію щодо можливості їх існування. Його погляди можна було назвати матеріалістичними, оскільки в своїх дослідженнях він надавав значення лише перевіреним фактам і спирався на дані природничих наук.
Свято човнів-драконів
Дуань-у за давньою традицією відзначають відповідно до місячного календаря, що є своєрідним базисом для обчислення днів національних свят. Торжество в честь прабатька китайської нації – Дракона – випадає на п’ятий день п’ятого місяця, що відповідає літньому сезону. Одним з факторів, який зумовив виникнення даного свята, визнаються астрономічні особливості цього періоду. У свідомості давніх китайців, що вивчають руху небесних світил, ця причина мала першочергове значення, а конкретного дня надавався якийсь сакральний сенс. У сучасному світі Дуань-у насамперед асоціюється зі змаганнями з веслування. Човни, як правило, представляють собою багатомісне каное і за своєю формою нагадують дракона. Змагання проводиться в трьох класах – чоловічому, жіночому і змішаному, причому дистанції становлять 200, 500, 1000 і 2000 метрів. Традиційним блюдом на даному святі вважається цзун-цзи – приготований на пару клейкий рис з різними наповнювачами, який загортають в бамбуковий лист.
Дракон в китайському гороскопі
Дракон уособлює енергію і удачу, могутність, життєву силу. Це єдиний фантастичний образ, присутній в Східному гороскопі, який, як нам відомо, включає в себе дванадцять тварин. Народжені під його заступництвом люди відрізняються високим рівнем інтелекту, широким кругозором, багатогранністю натури, славляться улюбленцями Фортуни, бо майже всі їхні починання приречені на успіх. Залежно від року народження виділяють кілька типів Драконів: водяний, вогненний, металевий, дерев’яний, а також земляний, які наділяють людину певними якостями характеру, задатками, властивостями.